E-Posta Veya Şifreniz Hatalı. Lütfen Kontrol Ederek Tekrar Deneyiniz.
Çalışma Saatlerimiz
08:00-18:00
İletişim Numaramız
03242341933
Bizim Öncelğimiz Sizin Güvenliğiniz.
Blog
İş Güvenliği
Kişisel Koruyucu Donanımlar
İş Güvenliği
Blog İçeriği
Yorumlar
10.01.2018 - 15:05
2415 Görüntüleme

Kişisel Koruyucu Donanımlar (KKD), işyerinde ve günlük kullanımda olası kazalara karşı korunma sağlamak amacıyla kullanılan ürünlerdir. Kişisel Koruyucu Donanım çalışma yaşamı dışında evde ve boş vakitlerde de kullanıldığından (dağcı ekipmanları, dalgıç kıyafetleri, güneş gözlükleri vs.) geniş bir kitleyi ilgilendirmektedir.

Bir veya daha fazla sağlık ve güvenlik tehlikesine karşı koruma sağlamak amacıyla kişilerce giyilmek veya tutulmak/taşınmak üzere tasarlanmış herhangi bir cihaz, alet veya malzeme Kişisel Koruyucu Donanım (KKD) olarak addedilir. Yüksekte çalışan bir işçinin dengesini kaybederek düşmesini önlemek için kullandığı emniyet kemeri, inşaatta çalışan bir işçinin üzerine düşen bir parça sonucu başından yaralanmasını engellemek için başına taktığı baret, gürültülü ortamda çalışan bir işçinin işitme duyusuyla ilgili sorun yaşamaması için kulağına taktığı tıkaç veya kulaklık birer kişisel koruyucu donanımdır.

Kişisel koruyucu donanım, temel sağlık ve güvenlik gereklerini karşılamalı ve amacı doğrultusunda kullanıldığında kullanıcıların, diğer bireylerin, hayvanların ve bitkilerin sağlığını ve güvenliğini tehlikeye atmamalıdır. KKD’nin öngörülen kullanım süresince amaçlanan korumayı sağlayabilmesi temel sağlık ve güvenlik gereklerini karşılamasına yani en uygun koruma seviyesini sağlayacak şekilde tasarlanmasına bağlıdır. Temel sağlık ve güvenlik gerekleri ergonomi, uygun/zararsız malzeme kullanımı, kullanıcıyı engellememesi, rahatlık ve etkinlik, hafiflik ve dayanıklılık gibi genel özellikler ile ürünün tipine/kullanım alanına göre taşıması gereken ilave özelliklere ilişkin unsurlardan oluşmaktadır. Gerekli testlerden geçirilen ve temel sağlık ve güvenlik gereklerini karşılayan donanımların üzerine üretici tarafından uygunluk işareti iliştirilir.

KKD’nin yeterli koruma sağlayabilmesi temel sağlık ve güvenlik gereklerini karşılamasının yanı sıra doğru KKD’nin seçimine ve KKD’nin doğru kullanımına da bağlıdır. Bu konuda kullanım kılavuzları önem arz etmektedir. Bir donanımın ne amaçla piyasaya arz edildiği, hangi alanlarda kullanılabileceği, hangi risklere karşı ne kadar koruma sağlayabileceği, ne şekilde kullanılması gerektiği, muhafazası, bakımı ve temizliği gibi konularda referans olan kullanım kılavuzlarının kişisel koruyucu donanımla birlikte mutlaka tüketicilere sunulması doğru KKD’nin seçimi ve KKD’nin doğru kullanımı açısında gereklidir.


Kaynak: onceisg

Henüz Kimse Yorum Yapmamış. İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz ?
814220
İletişim Bilgileri
İletişim Numaramız
03242341933
Çalışma Saatlerimiz
08:00-18:00
Copyright © MFA İş Güvenliği. Telif Hakları MFA İş Güvenliğine Aittir.

Sayfa 1,296875 - Saniyede Yüklendi.